Škótsko - krajina legiend

Ospravedlňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Popis

Rámcový program zájazdu:

1.deň:

Vo večerný hodinách odchod z nástupných miest na severe Slovenska ( Ružomberok, Žilina, Čadca) . Nočný prejazd cez Česko, Poľsko a Nemecko do holandského Amsterdamu.

2.deň:

Tento deň budeme mať možnosť prezrieť si najznámejšie pamiatky v Amsterdame. Fakultatívne sa budeme môcť plaviť po jednom z kanálov. Podvečer sa nalodíme na trajekt do Newcastle upon Tyne.

3.deň:

Po vylodení sa na Britských ostrovoch sa presunieme do múzea Segedunum na ruinách rovnomennej rímskej pevnosti, ktorá bola najvýchodnejšou súčasťou Hadriánovho valu. Nasledovať bude cesta po východnom pobreží do hlavného mesta Škótska, do Edinburghu. Tu budeme mať možnosť spoločne si prezrieť hrad, na ktorom sídlili škótski králi a dnes tu sú vystavené škótske korunovačné klenoty. Počas voľného programu budeme mať možnosť prezrieť si hlavnú turistickú ulicu Royal Mile, Národné múzeum, Národnú galériu, alebo palác Holyrood, ktorí v letených mesiacoch navštevuje Jej veličenstvo kráľovná Alžbeta II. s rodinou. Od paláca vystúpime na mestskú akropolu Calton hill s anticky vyzerajúcimi monumentami, vďaka ktorým sa Edinburgh nazýva aj Atény severu. Z Calton hill sa okrem Starého mesta môžeme pokochať aj výhľadom na prístavnú štvrť Leith, v ktorej sa natáčal film Trainspotting a na ústie rieky Forth (Firth of Forth). Z vyhliadky zídeme ku soche Sherlocka Holmesa, ktorá stojí pred rodným domom jeho autora, sira Arthura Connana Doylea. Vo večerných hodinách sa autobusom presunieme do historického mesta Stirling, kde budeme niekoľko dní ubytovaní.

4.deň:

Po dlhej ceste nám určite dobre padne celý deň mimo autobusu. Hneď po raňajkách vyrazíme na kopec, na ktorom je postavený monument škótskeho národného hrdinu Williama Wallacea. Vo vysokej veži nájdeme miestnosť s bustami významných Škótov, rovnako ako aj prezentáciu škótskych dejín a meč Williama Wallacea. Z vyhliadkovej plošiny na vrchu monumentu sa budeme môcť zadívať na meandre rieky Forth, na mesto Stirling, na vulkanické Ochill hills ako aj na predhoria Škótskej vysočiny (Highlands).Z monumentu sa prejdeme na hrad Stirling, kde sú rekonštruované kráľovské komnaty. Po prehliadke hradu budeme mať čas na prezretie si starého mesta. Pokračovať budeme do hradu Doune, ktorý sa preslávil vďaka filmu Monty Python a Svätý grál, ale aj seriálom Hra o tróny a Cudzinka (Outlander). Navštívime aj gotickú katedrálu v neďalekom Dunblane. V nej mal svadbu slávny škótsky tenista Andy Murray. Večer nás v areáli internátu bude čakať skupina historického šermu, ktorá nám porozpráva nielen o tradičnom škótskom odeve plaid, ktorý si budeme môcť vyskúšať, ale aj o zvykoch. Budeme mať dosť času odfotiť sa s bojovníkmi a povypytovať sa ich na reálie Škótska. Možno si vyskúšame aj tradičný škótsky tanec.

bbb

Ráno sa prevezieme do starobylého univerzitného mestečka Saint Andrews. Tu navštívime ruiny kardinálovho hradu a obrovskej katedrály. Počas voľného programu sa budeme môcť prejsť campusom najstaršej univerzity v Škótsku. Tu študovali geografiu aj britskí princovia William a Harry. V úzkych uličkách mesta, alebo na pláži sa možno prechádzali aj William a jeho manželka Kate. Rovnako sa budeme môcť prejsť po najstaršom golfovom greene, pretože túto hru vynašli práve v Saint Andrews. Popoludní sa prevezieme do mesta Dunfermilne, kde je v miestnom opátstve pochovaný kráľ Robert the Bruce a iní škótski panovníci. Cestou do Strilingu sa zastavíme aj v South Queensferry, kde sa budeme môcť odfotiť ikonické mosty cez rieku Forth. Posledným zastávkami tohto dňa budú gigantické skulptúry konských hláv Kelpies a technická rarita - výťah pre lode Falkir Wheel.

6.deň:

Tento deň budeme venovať najväčšiemu mestu v Škótsku - Glasgow. Ráno si najskôr prezrieme gotickú katedrálu sv. Munga. Vystúpime aj na Nekropolu, ktorá sa rozkladá na najvyššom bode mesta. Tu sa od sochy reformátora Johna Knoxa budeme môcť pozrieť na kupeckú časť mesta, ktorou sa neskôr prejdeme. Autobusom sa prevezieme do západnej časti mesta, kde najskôr navštívime prestížnu Univerzitu v Glasgow, ktorá bol centrom škótskeho osvietenstva. V areáli campusu sa nachádza múzeum zostavené zo súkromných zbierok osvieteného mecenáša Williama Huntera. Múzeum ukrýva geografickú lahôdku v podobe Mapy celého sveta zo 17. storočia v čínštine. Z univerzity zídeme do Múzea a galérie Kelvingrove, kde okrem iných exponátov budeme mať možnosť obdivovať aj originál obrazu Krista svätého Jána z Kríža od Salvadora Dalího.Deň ukončíme v technickom múzeu Riverside na brehu rieky Clyde. Na rieke je tu zakotvená loď Glenlee, ktorú môžeme tiež navštíviť. Z jej paluby, ale aj z nábrežia pri múzeu sa môžeme pozrieť na staré doky ale aj na modernú koncertnú halu, alebo na sídlo škótskej BBC.

7.deň:

Ráno sa vydáme na cestu cez Škótsku vysočinu ku najslávnejšiemu jazeru Škótska - Ness. Použijeme cestu cez údolie Glen Coe. Tu sa týčia skaly nad miestom, kde bol konci 17. storočia zmasakrovaný klan MacDonaldovcov. Táto smutná udalosť sa stala predlohou pre Krvavú svadbu z Hry o tróny od G. R. R. Martina. Pri týchto skalách zastaneme na jednej z vyhliadkových terás a budeme mať možnosť odfotografovať si ich. Cestou k Loch Ness sa zastavíme na jeho juhozápadnom okraji vo Fort Augustus, ked si prezrieme aj plavebné komory na Caledonskom prieplave. Na chvíľu sa pristavíme aj pri riečnych kaskádach pri osade Invermortinson, ktoré pretína historický most. Na Loch Ness sa nachádza hrad Urquarth, z ktorého ruín sa môžeme pokúsiť uloviť príšeru Nessie aspoň fotoaparátom. Neďaleko hradu sa zastavíme v obrovskom obchode so suvenírmi, v ktorom si každý určite nájde ten správny spomienkový predmet či darček. Navštívime aj pevnosť Fort George, ktorá bola postavená po bitke v neďalekých močiaroch Culloden, kde boli porazené škótske klany vedené princom Charlesom Eduardom Stuartom, známym aj ako Bonnie Prince Charlie. Z hradieb pevnosti, ktorá stále slúži svojmu pôvodnému účelu môžeme pri troche šťastia pozorovať delfíny a iné morské živočíchy loviace ryby vo vodách Moray Firth - ústia rieky Moray. Prenocujeme v hosteli v Great Glen.

8.deň:

V tento deň navštívime turisticky najkrajší ostrov Škótska, Isle of Skye. Cestou k nemu sa zastavíme pri fotogenickom hrade Eilean Donan, ktorý sa preslávil z filmov o Jamesovi Bondovi, Highlanderovi a iných. Mostom cez morskú úžinu prejdeme na samotný ostrov, kde sa najskôr zastavíme pri kamennom moste v Sligachan. Budeme pokračovať autobusom do hlavné mesto ostrova, Portree, kde si pozrieme krásne farebné domy na prístavnom nábreží, budeme mať možnosť kúpiť si suveníry alebo sa prejsť po útesoch nad prístavom. Ďalej budeme pokračovať po západnom pobreží ostrova ku vodopádu, ktorý sa rúti z čadičovej skaly Kilt rock. Na vyhliadke pri vodopáde sa otočíme smerom na juh a cestou späť sa zastavíme na prechádzku ku skalným ihlám Old Man of Storr.

9. deň:

Tento deň si prídu na svoje milovníci turistiky. Záujemcov o výstup na najvyšší vrch Veľkej Británie, Ben Nevis (1 346 m n.m.), najskôr odvezieme do Glen Nevis, kde budú môcť začať svoju celodňovú túru. So zvyškom skupiny sa prevezieme ku údolnej stanici kabínkovej lanovky do centra zimných športov Nevis Range. Ak nám bude nevyspytateľné počasie na západnom pobreží Škótska priať, tak sa nám naskytnú výhľady na ostrovy Vnútorných Hebríd, Great Glen a scenérie Kaledónskej vysočiny. Po návrate z vyhliadky sa prejdeme po prístavnom meste Fort William a budeme mať možnosť navštíviť tradičnú najstaršiu škótsku páliareň whisky a miestny hrad. Z mesta sa odvezieme do Glenfinnan, kde stojí železničný viadukt známy z filmov o Harry Potterovi ale aj pamätník na mieste, kde v roku 1745 odprisahali svoju vernosť klany do rúk následníka trónu Bonnie Prince Charlie. Večer sa vrátime do Nevis Range, kde počkáme na skupinu turistov. Cestou do hostelu sa môžeme zastaviť aj pri pamätníku Commado Memorial - špeciálnych síl, ktoré tu počas druhej svetovej vojny cvičili.

10.deň:

Ráno sa vrátime do Edinburghu, kde si prezrieme interiéry kráľovského paláca Holyrood. Po prehliadke vyrazíme do Scottish Borders, kde zastavíme v mestečku Melrose. Tu si pozrieme rozsiahle ruiny cisterciánskeho kláštora. Ten bol založený v 12. storočí a najvyšší predstavený rádu tu sídlil až do reformácie v roku 1609. V kláštore boli pochovaní niekoľkí škótski králi a srdce Roberta I. the Bruce. Obdivovať budeme nádhernú kamenársku výzdobu. Neskôr po poludní sa presunieme do Newcastle, aby sme sa nalodili na nočný trajekt do Amsterdamu.11.deň: Po vylodení sa v Holandsku nás čaká celodňová cesta na Slovensko, kam dorazíme vo večerných hodinách.
Základná cena zahŕňa:autobusová doprava klimatizovaným autobusom počas celej cesty poznávacieho zájazdu, trajektová preprava na trase Amsterdam - Newcastle upon Tyne - Newcastle, 8 x ubytovanie v univerzitnom kampuse Univerzity v Stirlingu a v hosteloch na severe Škótska a 2 x ubytovanie v kabínach na palube trajektu, 8 x raňajky kontinentálneho typu v mieste ubytovanie, doprava počas fakultatívnych výletov, služby sprievodcu.

Základná cena nezahŕňa:

fakultatívne vstupy do hradov, palácov a atraktivít, vstup do tradičnej škótskej pálenice spojený s ochutnávkou produktov, komplexné cestovné poistenie.

Poznámky a informácie:

CK si vyhradzuje právo zmeny programu. Ubytovanie je zabezpečené na vysokoškolskom internáte v John Forty´s Court - Stirling University na vysokoškolskom internáte. Ubytovanie sa nachádza 1,5 km od univerzity a blízko centra mesta Stirling. Ubytovanie je v bytoch, ktoré pozostávajú zo 7 jednolôžkových izieb. Každý byt má jednu kúpeľňu a obývačku s kuchyňou vybavenú kuchynským riadom. Päť minút chôdze od internátu sa nachádza supermarket s potravinami. Druhé ubytovanie je zabezpečené v hosteli v Great Glen

Rýchla správa

Prosím, vyplňte všetky povinné polia.

E-mail je v nesprávnom formáte.

Telefón je v nesprávnom tvare, doporučujeme tvar "+421 9xx xxx xxx".

edovolenky.sk - všetky dovolenky na jednom mieste.
Sme skúsený tím odborníkov,
ktorý tu je pre vás už od roku 2009.

rozšírené vyhľadávanie

nerozhoduje

nerozhoduje

rozšírené vyhľadávanie