Mjanmarsko (Barma)

Ospravedlňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Popis

Mjanmarsko (tiež Barma) je pre väčšinu ľudí takmer neznámou krajinou,ale tento stav sa rýchlo mení. Asi málokto tuší, že medzi mjanmarské symbolypatrí aj takzvaná Zlatá skala pokrytá zlatými lístkami, ktorá už na prvý pohľadpopiera zemskú príťažlivosť. Prečo skala nespadne, a čo ju stále drží na mieste? Krajina je teraz omnoho bezpečnejšia,v novom tisícročí začali rásť nové plážové strediská, služby sa výraznezlepšili. Ngwe Saung patrí k obľúbeným cieľom dovolenkárov, najväčšie bohatstvovšak ukrýva vnútrozemie ...

Program zájazdu:

1.deň:

Odlet z Viedne s medzipristátímv Tai Pei.
2.deň: YANGON
Doobeda prílet do hlavnéhoa zároveň najväčšieho mesta Mjanmarska - Yangon. Je najdôležitejšímkomerčným centrom krajiny a vstupnou bránou pre väčšinu zahraničnýchnávštevníkov. Koloniálna história a náboženské dedičstvo z neho robia jednoz najzaujímavejších miest v celej juhovýchodnej Ázii. Začnete prehliadkuna ulici Mahanbandola, kde sa nachádza kostol Immanuel Baptist church,postavený v roku 1830. Budete prechádzať na východ po uličkách so stánkamiplnými potravín a tiež iným tovarom. Dostanete sa na ulicu Pansodan skoloniálnymi budovami. Uvidíte budovu Najvyššieho súdu, administratívnu budovu Inland Water Transport, tiežbudovu Port Authority. Po ulici StrandRoad s koloniálnymi budovami prídete k majestátnemu hotelu Strand. Pokračovať budete po Sule Pagoda Road, kde sanachádza mnoho veštcov. Budete mať fotozastávku pri Sule Pagode, symbole centramesta. Pagoda je stará viac ako 2000 rokov, nachádza sa v blízkostiPamätníka nezávislosti a záhrady Mahabandoola. V blízkosti je dvakrát zrekonštruovanáradnica. Pokračovať budete cez chaotickú indickú a čínsku štvrť, zvonkuuvidíte Moseh Yeshua Synagogue a prechádzku ukončíte na rušnej tržniciTheingyi Zei pri jednom z najmalebnejších hinduistických chrámov - SriKali, Nasledovať bude návšteva pagodyKyaukhtatgyi, kde sa nachádza 72 m dlhá socha ležiaceho Budhus detailne vyrezávanými chodidlami. Žiadna mjanmarská expedícia nemôže byť považovaná za skutočne skvelú, akjej chýba návšteva legendárnej pagody Shwedagon, jednejz najväčších atrakcií krajiny. Vizuálne lahôdky, ktoré uvidíte, stoja zanávštevu.
Pagoda je pokrytá hrubou vrstvouzlata. Z jej vrcholu sa blyští 13000 smaragdov a zafírov, základy navyše podľa legendy ukrývajú vlasy samotného Budhu. Farby sa úžasnetransformujú na 100 m vysokej chedi, ktorá je doslova uzavretá vo viac ako 40tonách zlata.
Začnete pri východnom schodisku,kde nájdete rad obchodov s rôznymi náboženskými predmetmi v spodnej častichrámu. Uvidíte tu odevy mníchov, misky na almužny, darčeky, kadidlo a ďalšieunikátne budhistické predmety. Počas prehliadky stánkov Vám sprievodca vysvetlí účel predávanýchpredmetov a rituály budhistického obyvateľstva Mjanmarska. Pagoda Shwedagon jepovažovaná za najdôležitejšie náboženské miesto pre miestnych obyvateľov.Väčšina návštevníkov konštatuje, že návšteva tohto miesta je mimoriadnyma nezabudnuteľným cestovateľským zážitkom. Večer presun k medzinárodnémuletisku, check in na hoteli.
3.deň: RAGUN – KYAIKHTIYO – ZLATÁ SKALA
Vydáte sa na príjemnú jazdudo Kyaikhtiya (190 km, 5 hodín), za jednou z najznámejších pamiatokv Mjanmarsku – Zlatá skala.Masívny balvan priamo na okraji útesu, celý pozlátený, má veľký náboženskývýznam. Cestou krátka zastávka pri vojnovom pamätníku v blízkosti Htauk Kyan, posledné miesto odpočinku pre vyše 27 000 spojeneckých vojakov. Po príchode do Kin Pun, mestečkana úpätí, prestúpite do miestneho automobilu a zažijete vzrušujúcu jazduna vrchol hory. Pokiaľ si prajete, môžete vystúpiť v polceste (asi po 45minútach jazdy - zastávka"Yeataetaung") a pokračovať vo výstupe k vrcholu peši (4 km –asi 1 hodina). Poznámka: Miestne dopravné prostriedky z tábora Kin Pun navrchol budú veľmi preplnené a nepohodlné. Miestni obyvatelia sú tiež známi tým,že spolupracujú. Vozidlá nenaštartujú, pokiaľ nie sú plne obsadené cestujúcimi.Preto prosíme o Vašu trpezlivosť. Upozorňujeme, že najneskôr do 17.30 hod.musíte byť v Kin Pun, aby ste sa naozaj dostali na vrchol. Ďalšia možnosťsú súkromné dopravné prostriedky. Sú k dispozícii za príplatok (viď dodatočnénáklady). Po príchode na Zlatú skalu sa budete cítiť úžasne. V pagode navrchole skaly je vraj ukrytý jeden z Budhových vlasov, a ten drží celú stavbu ajs balvanom v dokonalej rovnováhe. Podľa legendy z 11. storočia dostal barmskýkráľ Tissa Budhov vlas od jedného z pútnikov. Kráľ ho potom nechal uložiť vpagode, ktorú nechal postaviť na vrchole obrovského balvanu. Práve Budhov vlasje aj jedným z dôvodov prečo patrí táto pagoda k najnavštevovanejšímbudhistickým miestam v Mjanmarsku. Budete sledovať čarovný západ slnka nadKyaikhtiyo, následne odchod na ubytovanie v oblasti Zlatej skaly Golden Rock.
4.deň: ZLATÁ SKALA - BAGO - YANGON
Ráno zídete alebo sa zveziete dozákladného tábora a rovnakou trasou sa vrátite do Yangon.Pri návrate zastávka v Bago (cca 110 km, 3,5 hodiny), aby ste preskúmali bývalé hlavné mestokráľovstva Mon. Navštívite rôznorodý miestny trh, kde predávajú kvety,remeselnícke výrobky a koreniny. Prieskum Bago bude pokračovať k tisícročnejpagode Shwemawdaw, ktorá má oveľavyššiu vežu ako pagoda Shwedagon. Potom uvidíte 55 metrovú sochu ShweTha Lyaung Buddha, považovanú zajedno z najneobvyklejších znázornení Budhu. Ak čas dovolí, môžetenavštíviť aj pagodu Hin Thar Kone, ktoráponúka pekný výhľad zhora na Bago. Ubytovanie v hoteli v Yangon.
5.deň: YANGON – BAGAN
Skoro ráno odchod z hotela,presun na letisko Yangon , let do Bagan,jedného z najznámejších architektonických skvostov v Ázii. Najväčšírozkvet zažil v 11. až 13. storočí,kedy sa stal hlavným mestom prvého barmského kráľovstva a panovníci tu dalivybudovať masívne stupy a pagody. Niektoré sa dodnes zachovali na brehoch rieky Irrawaddy. Majestátnosť areálu Bagan s viac ako 2000 dochovanýmistavbami z červených tehál na ploche veľkosti ostrova Manhattan je jednýmz vrcholov poznania v Mjanmarsku. Asi o 10.30 transfer do tajného kláštora. Uvidíte červený koberecpred kláštorom a stôl s veľkými nádobami naplnenými ryžou. Prídu mnísi, aby Vám servírovali ryžu vo svojich miskáchpre almužnu, pričom budú bosí. Potom odídu dovnútra kláštora kde budú prestreténízke stoly s ďalším jedlom , pripraveným v kláštornej kuchyni. Asio 16 hod. sa presuniete na mólo, kde vás bude čakať súkromný drevený čln.Sediac v tieni, alebo na otvorenej palube, sa budete kochať krásnymvýhľadom počas plavby po riekeIrrawaddy. Ubytovanie v hoteli v Bagan.

6.deň: BAGAN
Navštívite známu pagodu Shwezigon, ktorú na začiatku 11.storočia dal postaviť kráľ Anawrahta ako náboženský pamätník. Budete prechádzaťv tieni stromov, po prašných uličkách popri chrámoch a kláštoroch do malej dediny, ktorúpreskúmate peši. Uvidíte životný štýlobyvateľov Baganu. Pozriete si aj menejznáme pamiatky, vybrané na základe vášho záujmu. Aj oni Vám priblížia jedinečnosťkrajiny. Návšteva tradičnej lakovejdielne. Tu môžete sledovať technológiu jedného z najpopulárnejšíchremesiel Mjanmarska. Potom navštívite chrám Ananda. Je považovaný za architektonické umelecké dielo a je určitejedným z najkrajších chrámov Baganu. Je postavený v ranom štýle"Mon", Ananda má charakteristické sochy Budhu. Ich výraz sa mení podľa uhlu , z ktorého na nepozeráme. Bričkou sa poveziete popri najvyššom chráme v Bagane – Thatbyinnyu a ku gigantickémuchrámu Dhammayangyi, ktorý savyznačuje okrem iného aj pozoruhodným murivom. Vychutnáte si nádherný západ slnka z vyvýšeniny na chrámovejplanine a budete sledovať posledné slnečné lúče na pagodách. Ubytovanie vhoteli v Bagan.
7.deň: BAGAN
Dnes zamierite na juhovýchod odBaganu, až po vyhasnutú sopku Mt. Popa,týčiacu sa do výšky viac ako 1500 metrov n.m. Po obede návšteva svätyne, ktorása nachádza na samom vrchole a ak sa budete chcieť dostať nahor, budetemusieť zdolať 777 schodov. Odmenou Vám bude prekrásny výhľad na okolie. Mt.Popaje zasvätená aniistickým duchom známym ako Nats.
8.deň: BAGAN – MANDALAY
Des ráno sa presuniete zBaganu po očarujúcej a krásnej cestedo Mandalay.Budete sledovať východný breh rieky Irrawaddya prechádzať cez očarujúce dediny pozdĺž cesty do Myingyan. Počas cesty budete obdivovať lány prosa, sezamu,bavlníka, kukurice, ryže a mnohých iných poľnohospodárskych plodín. Medzimnohými cestami medzi Mandalay a Bagan je tá, ktorá prekračuje Myingyan, absolútne najatraktívnejšia. Zastavítesa v dedine poľnohospodárov ShwePyi Tha, kde budete mať možnosť stretnúť sa s miestnymi obyvateľmi a objavovať ich jednoduchý každodenný život.Potom budete pokračovať do obce Myingyan, kde bude čas na prestávku. Následne budete pokračovaťv jazde do Mandalay, druhéhonajväčšieho mjanmarského mesta, v minulosti jedno zprastarých kráľovských hlavných miest, často vnímané a opísané v literatúre ako najstaršie v Ázii, nadčasovéa príťažlivé. Toto živé mesto sa rozkladá na brehoch rieky Irrawaddy. Jekultúrnym srdcom Mjanmarska a tradičná hudba, tanec a dráma sú tustále živé. Ubytovanie v Mandalay.
9.deň: MANDALAY
Skoré vstávanie, transfer do pagody Mahamuni,aby ste boli svedkami rituálneho umývania tváre Budhu. Tento rituál začínakaždé ráno o 4.00 alebo o 4.30 hod., keď mnísi umývajú tvár a čistia zubysoche Budhu. Obrad trvá viac ako hodinu a vykonáva ho starší mních,oblečený v mníšskom odeve, za pomoci niekoľkých laikov v bielom odeves tradičnou bielou pokrývkou hlavy. (Pozor: Ženy sa nemôžu priblížiťk soche Budhu, ale môžu sa pozerať z vyhradeného miesta/.
Vystúpite do výšky 240 m na vrcholMandalay Hill nad mestom. Odmenou Vám bude panoramatický výhľad, zahmlený modrý obrys hrebeňov Shan na východe,palác Mandalay a rozľahlé mesto na juhu a rieka Irrawaddy na západe. Hneď južneod Mandalay Hill stojí KyauktawgyiPagoda, známa ako Pagoda veľkého mramorového obrazu. Budete obdivovať obrovského Budhu, vytesaného z jedného blokumramoru. Hovorí sa, že kolosálny mramorový blok premiestňovalo 10 tisíc mužovtakmer dva týždne od brehu rieky na dnešné miesto. Ďalej navštívite pagodu Kuthodaw, často nazývanú ako"Najväčšia kniha sveta", pre jej zbierku 729 mramorových dosieks vytesanými komentármi k budhistickému kánonu Tripitaka. Z ďalšíchzaujímavostí počas okruhu týmto mestom nemožno vynechať ani drevený kláštorShwenandaw. Budova bola súčasťou palácového komplexu, kedysi bývalapozlátená a vyzdobená sklenenou mozaikou. V súčasnosti je pozlátený ibavzácne vyrezávaný interiér. Prehliadka Mandalay pokračuje popoludní návštevou pagody Mahamuni, ktorá je slávna vďakajednej z najuctievanejších sôch Budhu. Socha je celá pokrytá zlatýmilistami, ktoré denne aplikujú na povrchveriaci muži. Uvidíte tiež veľa zlatníctiev. Ak sa v niektorom zastavíte,iste zbadáte zlatotepca, vyrábajúceho ďalší zlatý list, prípadne tkáčov,rezbárov alebo iných remeselíkov a ich výrobky. Ďalej prejdete do Amarapury, predposledného kráľovskéhohlavného mesta Mjanmarska. Amarapura znamená "Mesto nesmrteľnosti",hoci obdobie, keď bolo hlavným mestom, je pomerne krátke. Navštívite kláštorMahagandayon. Je domovom pre viac ako tisíc mladých mníchov, ktorý tu študujúa vedú prísny náboženský život. Peši alebo autobusom sa krátko presunietek legendárnemu mostu U Bein Bridge, ktorý bol postavenýv roku 1782, keď bola Amarapura centrom kráľovskej pozornosti. Vedie 1,2 kmponad plytké jazero Taungthaman ahovorí sa, že je to najdlhší teakový drevený most na svete. Vychutnajte si tútomimoriadnu atmosféru, pretože podvečernéslnko vrhá dlhé tiene a osvetľuje miestnych ľudí, ktorí idú domov. Ako saúžasný deň kráti, Vy sa vrátite späť do Mandalay na ubytovanie.
10.deň: DUCHOVNO MANDALAY
Každé ráno sa v uliciach Mandalay odohráva fascinujúca show.Môžete vidieť dlhé rady mníchov oblečených v šafránových šatách, ako chodia pouliciach a zbierajú milodary, položené v špeciálnych miskách prealmužny. Kto prispeje milodarom, podľa učenia karmy mu tento dobrý skutokprinesie v budúcnosti dobrú odplatu. Neskôr prejdete do srdca mestaa navštívite rušný ranný trh. Je dôležitým miestom stretnutia miestnychobyvateľov, ponúka jedinečné scény v kakofónii stánkov a predajcov čerstvýchproduktov, zeleniny alebo mäsa. Na obzore smerom na juh uvidíte zelené pahorkySagaing Hill and Mandalay Hill, považovaný za duchovné centrum Mjanmarska.V kláštoroch a meditačných svätiniach je sústredených takmer 3000mníchov a mníšok. Navštívite jeden z mnohých ženských kláštorov, ktorémumôžete darovať čerstvé ovocie azeleninu. Budete mať možnosť sedieť pri stole spolu s mníškami. Je toúžasný zážitok, a Vaše dary im zároveň pomôžu zabezpečiť chod kláštora.Majte prosím na pamäti, že kláštory sa spoliehajú na dary návštevníkova sú na ne odkázané. Veľarehoľníkov sú siroty, alebo z chudobných rodín, a rodičia ich poslali dokláštora, aby im zaistili vzdelanie. Vďaka láskavosti týchto mníšok sa viacdozviete o rehoľnom živote v Mjanmarsku. Vychutnáte si veľmi jednoduché,ale vynikajúce jedlo. Tri kilometre východne od Mandalaysa nachádza pahorok Yankin,obklopený mnohými chrámami a kláštormi. Úchvatná atmosféra, ďaleko od davovturistov. Z vrcholu kopca si môžete vychutnať nádherný výhľad na okolitúkrajinu (cca 45 minút stúpania pešo alebo miestnym autom, podľa želaniaa veľkosti skupiny). Ubytovanie v hoteli v Mandalay.
11.deň: MANDALAY-NYAUNG SHWE
Dnešný deň začnete výletom do Nyaung Shwe, považované za bránu dojazera Inle. Zastavíte sa v teakovomkláštore Shweyanpyay, aby ste bolisvedkami výroby zložitých drevených rezbárskych umeleckých predmetov aremeselných zručností mníchov. Kým budete obdivovať prírodnú krásnu krajiny okolo vás, môžete siurobiť fascinujúce fotografie vidieckehoživota. Ubytovanie v hoteli v Nyaung Shwe.
12.deň: INLE – INDEIN – NYAUNG SHWE
Po raňajkách nastúpite na súkromný motorový čln a vyrazítena jazero Inle, jedno z najkrajšícha dych vyrážajúcich pamiatok vMjanmarsku. Pokojné vody sú posiate plávajúcou vegetáciou a rybárskymi kanoe,ktorým skvostné kopce na obzore poskytujúdokonalé pozadie. Navštívite ranný trh na jazere, koná sa denne, výnimkou sú ibadni, keď je spln a nov Mesiaca. Miesto konania trhu rotuje medzi dedinami v 5-dennom cykle. Trh navštevujú miestniobyvatelia jazera, ako aj okolití domorodci, ktorí tiež predávajúa kupujú rôzny tovar. Budete saplaviť po jazere okolo niekoľkých dedín, s domami postavenými na kolochnad hladinou jazera, obývajú ich domorodci Intha. Budete pozorovať každodennéaktivity miestnych rybárov na jachtách a uvidíte ich "plávajúcezáhrady", ktoré sú postavené z pásov vodného hyacintu, zeme a ukotvené nadne jazera bambusovými tyčami. Navštívite pagodu Phaung Daw Oo, hlavné útočisko jazera, ktoré obsahuje päťposvätných sôch Budhu, pokrytých hrubouvrstvou zlatých lístkov. Existuje veľa tradičných remesiel pochádzajúcichz oblasti jazera Inle. Ak si budete priať, môžeme navštíviť jednu z dielní, kde z lotosového hodvábnehovlákna tkajú neuveriteľné výrobky, uvidíme staviteľov lodí (v závislosti odročného obdobia), dielne na výrobu cigár, kováčov alebo dokonca striebrotepcov.
V popoludňajších hodinách sa preplavítemalým kanálom do dediny Pa-Oh Indein(1 hodina), ktorá sa nachádza na západnom pobreží jazera Inle. Prejdete sa podedine a vystúpite na vrchol kopca, kde Vám budú ponúkať na predaj kultovú sochu Budhu, ktorý sedí medzi ruinamistoviek stúp, zarastených krovinami. Navrchole budete odmenení očarujúcimvýhľadom na široké okolie. Komplex pagod Indeinje nepochybne jedným z najkrajších miest na pobreží jazera a skladá sa zostoviek malých stúp, ktoré sú pokryté machom a zeleňou. Pokiaľ to čas dovolí,zastavíte sa v starodávnom dome, ktorý patrí ku kultúrnemu dedičstvuInthar, aby ste sa dozvedeli viac o histórii a kultúre pôvodného obyvateľstvajazera. Deň ukončíme presunom na letisko Neho, let do Yangon. Po príletetransfer na hotel, ubytovanie
13.deň: v ranných hodinách odlet doViedne.
14.deň: prílet v rannýchhodinách.

Poznámky:
• Počas návštevy kláštorov treba byť decentne oblečený, zahalené ramená akolená.
• Je zakázané konzumovať alkoholalebo fajčiť v kláštoroch.
V cene je zahrnuté: - medzinárodná letenka ChinaAirlines Viedeň – Yangon – Viedeň,s medzipristátím v Tai Pei.
- odborný sprievodca – kňaz
- transfery počas programu v Mjanmarsku
- 11 x hotelové ubytovanie s raňajkami, 2 x obed počas programu
-vstupy počas programu
-miestny sprievodca

V cene nie je zahrnuté:
-transfer na letisko a z letiska Viedeň 15,- €
-servisné poplatky 195,- €
-vnútroštátny let Yangon – Bagan 105,- €
-vnútroštátny let Heho –Yangon 105,- €
-obslužné, ktoré predstavuje sumu 100,- € (platí sa priamo sprievodcovi)
-návšteva pamiatok a miest, ktoré nie sú uvedené v programe
- vízaa vízová podpora 60,- €
Možný príplatok:

komplexné cestovné poistenie 47,60 €

Rýchla správa

Prosím, vyplňte všetky povinné polia.

E-mail je v nesprávnom formáte.

Telefón je v nesprávnom tvare, doporučujeme tvar "+421 9xx xxx xxx".

edovolenky.sk - všetky dovolenky na jednom mieste.
Sme skúsený tím odborníkov,
ktorý tu je pre vás už od roku 2009.

rozšírené vyhľadávanie

nerozhoduje

nerozhoduje

rozšírené vyhľadávanie