Rozprávkový juh Francúzska

Ospravedlňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Popis

Juhozápadné Francúzsko – kolíska najstaršej európskej kultúry, raj statočných Gaskoncov, opevnených stredovekých mestečiek a kláštorov, významných pamiatok UNESCO, či pôvabnej krajiny okolo kanálu du Midi. Objavme historický kraj na pomedzí Francúzska a Katalánska, kde sa Pyreneje stretávajú so Stredozemným morom a tvoria dokonalú filmovú kulisu divokých hôr, katarským hradom a opevneným mestečkám... Kto boli Katari a prečo sa usadili práve tu? O ich pohnutej histórii, ale aj o mnohom inom sa dozviete od skúsenej sprievodkyne Klárky. Milovníci záhrad, histórie, stredovekej architektúry, umenia, ale aj excelentnej gastronómie, či vína, nadšení budete všetci! Všetko tu totiž nádherne vonia, rozprávkovo vyzerá a skvelo chutí. Počas našej cesty nás čaká stretnutie so svetoznámym Toulouse-Lautrecom, stredoveké opátstva kde zaspal čas, najväčšie tehlové kostoly sveta, dych berúce mestá na skale, či jedna z najznámejších prehistorických jaskýň v Európe. Zistíme, či je plavba po technickom zázraku zvanom kanál du Midi naozaj taká vzrušujúca ako pred viac ako 300 rokmi, ochutnáme vína z lokálnych viníc a v prípade záujmu sa ochladíme vo vlnách Stredozemného mora na pobreží Cote Vermeille. Mnohotvárnosť rozprávkového regiónu sľubuje nezabudnuteľné zážitky pre každého – vitajte v Okcitánii!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1.deň:

Odlet rannou linkou z Bratislavy, prílet do Girony v doobedňajších hodinách. Po prílete nás transfer prevezie na francúzsku stranu a tak si už obed môžeme vychutnávať v malebnom Collioure, ktoré je romantickou oázou na brehu Stredozemného mora, rajom milovníkov výtvarného umenia, histórie a samozrejme dobrého jedla. Dominantou mesta je kráľovský hrad s kostolom Notre-Dame-des-Anges a rybársky prístav, ktorý vďaka pestrým farbám a jedinečnému svetlu učaroval mnohým umelcom ako Henri Matisse, či Deraine ktorí tu maľovali scenérie mestečka a jeho nádherného okolia. V charakteristických slnkom zaliatych uličkách môžeme okrem maliarskych ateliérov navštíviť stánky trhovcov s katalánskymi produktmi a zažiť stredomorský životný štýl. Miestne pieskové pláže priam vyzývajú na kúpanie a odpočinok. Spoločná prechádzka mestečkom, voľno na kúpanie, či prechádzky uličkami hrajúcimi všetkými farbami. Poobede presun do neďalekého Perpignanu, mesta s kurióznymi názvami ulíc, kde sa francúzština ešte mieša so španielčinou a kde sa ako aperitív popíja sangria a na občerstvenie podáva tapas. Aj architektúra je ovplyvnenú katalánskym vplyvom. Z pamiatok spomeňme palác malorských kráľov, gotickú katedrálu Saint Jean zo zač. 16. Stor., či bránu le Castillet. Po prechádzke mestom voľno na večeru, následne presun na neďaleké ubytovanie.

2. deň:

Po raňajkách nás čaká cisterciánske opátstvo Fontfroide, ktoré patrí medzi najlepšie zachované kláštory z 12.-13. stor. v Európe. Po prehliadke krátke voľno na prechádzku v rozáriu, či nákupy suvenírov. Presun do mesta Narbonne, ktoré založili Rimania a za čias Cézara bolo hlavným mestom južnej Gálie. Najlákavejšou pamiatkou mesta je monumentálna gotická katedrála Saint-Just, či arcibiskupský palác, ktorý dnes slúži ako radnica. Najživším miestom je takmer 120 ročná tržnica, kde vaše chuťové poháriky dostanú zabrať, lebo najradšej by ste ochutnali zo všetkého. V poobedňajších hodinách vás pozývame do najväčšej podzemnej katedrály vína v južnom Francúzsku, do Terra Vinéa, kde nás čaká prehliadka histórie výroby vína v tejto oblasti od rímskych čias, cez stredovek až po súčasnosť. Rekonštruované scény z rímskej vily, či stredovekej krčmy nás vrátia späť v čase. Po prehliadke nás čaká ochutnávka tunajších vín, následne odchod do hotela.

3. deň:

začíname návštevou mesta Béziers, ktoré je známou vodnou križovatkou na kanále du Midi. Ten spája Atlantik so Stredozemným morom a pýši sa zápisom v Unesco. Cez kanál vedie množstvo viaduktov, mostov, či tunelov a jeho cestu lemujú tisícky stromov, veľa meandrov, slnečnicových polí a dediniek. Po príchode do mesta nás čaká 3-4 hod. plavba čarovnými zákutiami kanála, vzdúvadlami a oblúkmi. Plavba zahŕňa zaujímavý výklad a chutný obed s pohárom vína. Poobede si už vychutnáme mesto, nad ktorým sa zďaleka vypína obrovská gotická katedrála Saint Nazaire zo 14. stor. Medzi zaujímavosti patrí aj stará rímska aréna. Pre tých, ktorí si chcú šetriť nohy premáva v meste turistický vláčik s výbornou trasou, na ktorej sa dá kedykoľvek vystúpiť a nastúpiť. Večer odchod na ubytovanie do okolia.

4. deň:

je na programe turistami obliehaný stredoveký poklad Carcassonne – jedno z najzachovalejších opevnených miest Európy. Hradby s 52 vežami, ktoré obkolesujú stredoveké mestečko vyzerajú ako z rozprávky. Počas prechádzky navštívime aj Baziliku Saint-Nazaire s prekrásnymi oknami s vitrážou a potúlame sa úzkymi krivolakými uličkami plnými remeselníckych dielní, kaviarní a rôznych obchodíkov. Ak si chcete vychutnať pohľad na mesto zvrchu odporúčame návštevu hradu nad mestom, individuálne voľno na obed. Poobede nás už čaká la ville rose – ružové mesto Toulouse. Svoju prezývku dostalo podľa typickej farby tehlových budov v historickom centre. Niekdajšie rímske mesto je dodnes charakteristické úzkymi ulicami, ktoré sa od stredoveku príliš nezmenili a ktoré vás s určitosťou aj dnes dovedú na hlavné námestie s dominantou - obrovským palácom radnice. Neďaleko sa nachádza aj bazilika sv. Saturnina z 11. stor., ktorá je najväčším románskym kostolom v Európe a pýši sa pôsobivým oltárom obklopeným freskami, či most Pont-Neuf zo 17. stor. Oplatí sa odskočiť aj do kostola Jakobínov, kde sú od polovice 14.stor. uložené pozostatky sv. Tomáša Akvinského. Po spoločnej prechádzke individuálne voľno na vychutnanie si atmosféry. Pre milovníkov umenia odporúčame návštevu Augustiánskeho umeleckého múzea s dielami domácich, ale aj talianskych a holandských maliarov a sochárov, pre iných prechádzku po promenáde rieky Garonne, ktorá preteká mestom, či okolo kanála du Midi, ktorý tu vyzerá opäť trochu inak...Večer presun na ubytovanie.

5. deň:

sa po raňajkách vydáme do Albi, kde nás už zďaleka bude vítať mohutná stavba katedrály Sv.Cecílie, ktorá je akoby prirastená ku biskupskému palácu. Katedrála fakt ohromí svojou mohutnosťou a prečo je tomu tak práve tu v Albi sa dozviete od sprievodcu. Z pamiatok určite stojí za návštevu kláštor sv. Salva, pôvodne zo 6. stor., ktorý je kombináciu románskeho a gotického slohu, no a milovníci bohémskeho Lautreca si určite nenechajú ujsť možnosť navštíviť jeho múzeum vlastniace jeho najväčšiu zbierku, ktorá živo dokumentuje bohémsky život parížskej smotánky v druhej pol. 19. stor. Neďaleko múzea je krytá tržnica, kde si môžeme na obed dopriať kadejaké lokálne špeciality. Poobede nás už čaká pokojné stredoveké mestečko, vypínajúce sa hrdo na kopci nad okolitou krajinou – Cordes-sur-Ciel. Stredoveké centrum mesta, ktorého mačacie hlavy už pamätajú všeličo, patrí medzi najfotografovanejšie mestečká Francúzska. Krásne gotické domy s patinou skrývajú pre fajnšmekrov Múzeum cukru a čokolády s ochutnávkou s unikátnymi sladkými expozíciami, ako aj množstvo butikov, kaviarničiek a obchodíkov s lokálnym tovarom a v neposlednom rade kostol sv. Michala z 15. stor. Skutočný raj pre lovcov pekných fotografií! V prípade časových možností krátka zastávka v ešte jednom stredovekom klenote. Celá oblasť je preslávená dobrým vínom, preto si na záver doprajeme pohár dobrého vína. Večer odchod na ubytovanie do okolia.

6. deň:

sa už po toľkých krásnych pamiatkach bude určite žiadať nejaká prírodná zaujímavosť. A môžeme vám sľúbiť, že to nebude nič obyčajné. Po ceste nádhernou krajinou objavíme jaskyňu Pech Merle, ktorá je klasifikovaná ako historický monument. Na jej stenách totiž nájdeme viac ako 800 obrázkov, ktoré vytvorili naši predkovia pred viac ako 29000 rokmi! Keď k tomu pridáme nádhernú kvapľovú výzdobu vytvárajúcu rôzne obrazy konečný efekt je dokonalý. (Denný počet vstupov obmedzený, prosím nahlásiť záujem pri prihláške!) Poobede nás čakajú ešte 2 zaujímavé mestečká. Prvým je dych berúce mesto rozložené na terasách nad roklinou, cez ktorú preteká rieka Alza – Rocamadour. Miestnou špecialitou je tunajší syr s rovnomenným názvom, ktorý sa hodí hlavne k červenému vínu. Cieľom všetkých turistov je však slávna Čierna Madona z 12. stor., ukrytá v kaplnke Notre-Dame, kde sa dostaneme po zdolaní 223 schodov známych ako Via Sancta. O Madone koluje množstvo legiend, ktoré si povieme na mieste. Po krátkom presune nás ešte čaká Cahors, v ktorom majú slávne miestne „čierne víno“, tak sa totiž hovorí silnému červenému vínu s výraznou trieslovou chuťou. Okrem vína majú aj slávny most Valentré, cez ktorý vedie známa pútnická cesta do Santiaga de Compostella a je jedným z 2 zachovaných opevnených stredovekých mostov v Európe.(Unesco) Za zmienku stojí aj románsko-gotickú katedrála. Príchod na ubytovanie večer.

7. deň

Po raňajkách sa už musíme vydať na spiatočnú cestu do Španielska. Po ceste sa ale ešte stihneme zastaviť na jednej z najkrajších pláží v oblasti, kde bude väčšie voľno na kúpanie, či prechádzky. V poobedňajších hodinách dorazíme do katalánskeho Figueres, rodiska slávneho maliara Salvadora Daliho, kde si nemôžeme nechať ujsť jeho múzeum. Budova s veľmi nápadným exteriérom aj interiérom sľubuje nezabudnuteľný zážitok. Po návšteve krátke voľno v mestečku, príchod do tranzitného hotela blízko letiska vo večerných hodinách.

8. deň:

odlet do Bratislavy v skorých ranných hodinách, podľa letového poriadku. Po prílete individuálny návrat domov.

Cena zahŕňa

- leteckú prepravu na trase Bratislava – Barcelona – Bratislava s batožinou do podpalubia
- dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom počas celej doby zájazdu
- 7 x ubytovanie v 3*hoteloch s raňajkami
- poistenie voči insolventnosti
- skúsený sprievodca zájazdu

Cena nezahŕňa

- príplatok za jednoposteľovú izbu – cca 35€ na 1 noc, teda cca 245€ na 7 nocí
- múzeum Toulouse-Lautreca v Albi - 9€, plavba po kanále du Midi + obed, víno, káva – cca 38€, vstup do opátstva Fontfroide – 9€, vstup do podzemnej katedrály vína s ochutnávkou -7,60€,
vstup do prehistorickej jaskyne - 13€, fakultatívne vstup do múzea Dali – 14€
- komplexné cestovné poistenie UNION 16€ (2€/deň) - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia a pod.
Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.
ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 15 ÚČASTNÍKOV

Rýchla správa

Prosím, vyplňte všetky povinné polia.

E-mail je v nesprávnom formáte.

Telefón je v nesprávnom tvare, doporučujeme tvar "+421 9xx xxx xxx".

edovolenky.sk - všetky dovolenky na jednom mieste.
Sme skúsený tím odborníkov,
ktorý tu je pre vás už od roku 2009.

rozšírené vyhľadávanie

nerozhoduje

nerozhoduje

rozšírené vyhľadávanie