Ťažká situácia ohľadne korona vírusu má aj svoje pozitíva. Talianske Benátky, ktoré po celý rok lákajú davy turistov sa teraz vyprázdnili. A hneď na to zareagovala aj príroda. Tam, kde nie je človek, sa vracia život. Do ikonických kanálov ako Rialto sa vracajú delfíny, ryby a labute.
Here's an unexpected side effect of the pandemic - the water's flowing through the canals of Venice is clear for the first time in forever. The fish are visible, the swans returned. pic.twitter.com/2egMGhJs7f
— Kaveri ???????? (@ikaveri) March 16, 2020
Po vyhlásení výnimočného stavu a nevychádzania začali badať domáci, že sa výrazne vyčistila voda, značne sa zlepšila kvalita vzduchu. Voda je priezračnejšia, nakoľko pláva podstatne menej lodí.
Venice hasn't seen clear canal water in a very long time. Dolphins showing up too. Nature just hit the reset button on us pic.twitter.com/RzqOq8ftCj
— Gianluca De Santis (@b8taFPS) March 17, 2020
Pravda? Všetko je to iba vymyslené!
Na miestach postihuntých vírusom sa labute pravidelne objavujú v kanáloch Burano, malom ostrove vo väčšej metropolitnej oblasti Benátok, kde boli fotografie nasnímané. „Benátske“ delfíny však nakrútili v prístave na Sardínii, v Stredozemnom mori, vzdialenom stovky kilometrov.

Fotografia: Andrea Pattaro, AFP, GETTY
Tento fenomén poukazuje na to, ako rýchlo sa môžu v čase krízy šíriť očividné, príliš dobré až pravdivé fámy. Ľudia zdieľajú príspevky, ktoré ich robia viac emotívnymi. Keď sa cítime stresovaní, radostné zábery zvierat môžu byť neodolateľnou útechou. Šírenie sociálnych javov je také silné a výskum z roku 2016 ukazuje, že môže kopírovať rovnaké modely správania, ktoré sledujeme pri nákaze epidémiami.

Fotografia: Danita Delimont, ALAMY
Návrat v Černobyle
Podobný, ale skutočný prípad je potvrdený iba z Ukrajiny. Takýto návrat prírody sme zažili naposledy po kastrofe v Černobyle, kde po odchode ľudí z tejto oblasti sa prírode začalo veľmi rýchlo dariť a do tzv. zóny sa vrátili zvieracie a rastlinné druhy, ktoré tam dlho neboli prítomné.
Nemožno však poprieť, že korona vírus pomáha boju proti klimatickej zmene a ukazuje nám cestu, ako by sme sa mali chovať k prírode a mali si prírodu viac vážiť. Ona nám to rozhodne vráti späť.
Človek je síce úžasný tvor, ale mal by sa naučiť väčšej úcte ku svojmu okoliu a zároveň, že na tomto svete nie je sám. Cestou je symbióza so všetkým živým.
Zdroj: National GeographicTaliansko, Benátky