Rím a kresťanstvo, Vatikán a pápež František - to sú ciele ciest pre dnešné kresťanské pútnikov, rovnako ako pre cestovateľov obdivujúci Vatikánsky štát, mesto a záhrady. Rozľahlosťou a noblesou starých časov Vás ohromí námestí sv. Petra, kde sa vám zatají dych tvárou v tvár rovnomennej bazilike, v ktorej môžete s pokorou spočinúť pri hrobe prvého z pápežov, apoštola Petra. Históriou Vás nadchnú Vatikánske múzeá a po srdci pohladí prechádzka Vatikánskymi záhradami.
Čo treba vedieť o Vatikáne z histórie?
Vatikán, s pôvodným etruským názvom vatico, sa rozkladá na pravom brehu rieky Tiber. Prvé záznamy o osídlení tohto brehu Tiber sú z konca obdobia rímskej republiky. Už v 1. pol. 1. stor. po Kristovi tam založila záhrady Agripina, manželka Germanikova a matka cisára Caligulu, a Dominicia lepida, Nerovho teta (neskôr záhrady dostal práve Nero). Vtedy bol najvýznamnejšou stavbou na tejto pôde cirk, postavený za cisára Caligulu a obnovený neskôr Nerom. Po ňom tiež dostal svoje meno circus Gai et Neronis. Miestu vládol obelisk, ktorý bol privezený špeciálny loďou z Heliopole u Káhiry v Egypte.
Na tomto mieste bolo v r. 67 umučených mnoho kresťanov. Tu bol umučený aj apoštol sv. Peter, ktorý bol v cirku ukrižovaný dole hlavou a vedľa neho pochovaný. Roku 324 tu bola postavená prvá bazilika, ktorá bola zasvätená práve sv. Petrovi. Pápežský štát má svoje počiatky vývoja v čase rímskeho vojvodstva. Roku 752 sa stal hlavou vojvodstva pápež. Roku 756 pápež Štefan III. dostal darom veľké územia medzi Apeninami a Jadranským morom (na nich známe miesta ako Ancona, Gubbio, Faenza, Bologna ...) od franského kráľa Pipina Krátkeho.
Celková plocha štátu je 0,44 km2, z toho 0,26 km2 zaberajú budovy. Zvyšok plochy patrí Giardini Vaticani - Vatikánskym záhradám a komunikáciám. Vatikán je obohnaný starobylými hradbami z rokov 1550-1640. Keď navštívite Vatikán, opustíte nielen hranice mesta Ríma, ale aj talianske štátne územie. Ste v najmenšom štáte na svete! Suverénny štát je uznaný podľa práva a udržiava vzťahy so 145 krajinami sveta. Disponuje vlastnými poriadkovými silami, má vysoko cenené vlastné mince, vydáva známky, má poštu, svoje telekomunikácie. Vlastnú žltkavobielu vlajku so skríženými kľúčmi a diadémom a vlastné registračnú značku vozidiel (SCV, CV). Má svoje tlačové médiá a "Radio Vaticana".
Pútnické