Španielske mesto Santiago de Compostela je od roku 1982 hlavné mesto autonómneho spoločenstva Galícia. Zaberá plochu 223 km ² a žije v ňom cez 95 000 obyvateľov. Od stredoveku je jedným z najvýznamnejších pútnických miest Európy. V roku 2000 bolo spolu s Prahou Európskym hlavným mestom kultúry.
Santiago de Compostela bolo založené na prelome 4. a 5. storočia. Názov mesta je odvodený z latinského Campus Stellae, tj. Hviezdne pole resp. Mliečna dráha. Neskôr potom bol skomolený na Compostela. V 9. storočí tu boli objavené údajné pozostatky svätého Jakuba Staršieho, jedného z dvanástich apoštolov. Od vrcholného stredoveku až dodnes je Santiago jedným z najvýznamnejších katolíckych pútnických miest s veľkou katedrálou.
Svätojakubská cesta
V katedrále sú uložené pozostatky svätého Jakuba Staršieho, ktorý sa v španielčine volá Santiago. Katedrála je cieľom Svätojakubskej púti, v španielčine El Camino de Santiago. História púti nadväzuje na legendu, podľa ktorej bol svätý Jakub Starší ako jeden z Kristových učeníkov poslaný konať misijnú činnosť na Pyrenejský polostrov. Po návrate bol popravený v Jeruzaleme, ale jeho pozostatky boli prenesené späť do miesta jeho misijného pôsobenia. Podľa tradičného výkladu, ktorý nemožno doložiť ďalej ako do 12. storočia, pozostatky svätého Jakuba Staršieho našiel v roku 835 biskup Theodomir z Iria Flavia. Biskup našiel miesto, kde je svätý Jakub Starší pochovaný.
Pamätihodnosti
Celé staré mesto s chrámy, kláštory a obytnými domami od 12. Do 19.storočia je pamiatkovou rezerváciou, zapísanou v zozname UNESCO.
Katedrála sv. Jakuba
Katedrála má tri prehliadkové okruhy: chrám a krypta s pozostatkami sv. Jakuba sú prístupné denne od 8 hodín ráno do 20 hodín. Múzeum cirkevného umenia vystavuje obrazy a sochy od románskej doby do 19.storočia nielen so svatojakubským námetom, interiéry 1.-3. poschodia kapituly a ochodzu veže sú vybavené dobovým mobiliárom a gobelíny, sú prístupné za vstupné, pútnici majú po predložení kredenzialu zľavu.
Hospital de los Reyes Católicos
Stojí proti katedrále na námestí, zriadený roku 1509 ako kráľovský hospic (ubytovňa) pre pútnikov, dnes luxusný hotel reťazca Parador, ktorý svojou neslušné vykupuje dobročinnosťou: každý deň ráno vyberie 10 pútnikov, ktoré pozve zadarmo k stolu.
Kláštor benediktínov s kostolom
Je obrovský komplex budov, prilieha zo severnej strany ku katedrále, pretože benediktíni sa tu v prvých storočiach starali o prevádzku.
Kláštor s kostolom dominikánov
Fasády a interiér kostola prestavané v barokovom slohu; pôvodne gotické jedno z prvých sídiel univerzity.
Praza de Galicia
Je moderná štvrť zo 20.storočia, obklopená parkom Parque da Ferradura, s promenádou a můstyk cez tône, s pomníkom galícijskej poetky Rosalie de Castro as betónovou sochou preslávené nedávno zosnulej žobráčky.
Kláštor františkánov s kostolom sv. Františka
Kláštor je mohutná štvorkrídlová gotická stavba; dnes slúži ako luxusný hotel. Do jeho hale a spoločenskej miestnosti na prízemí však možné bezplatne vstúpiť na prehliadku archeologických nálezov najstaršie stavby z doby okolo roku 1240-1260. Z kostola je vstup do Múzea misií, venovanému pútnickým pamiatkam troch miest Jeruzalema, Ríma a Santiaga.
Centrum moderného umenia Galícia
Čiže Ciudad de la Cultura de Galicia sídli na vrchu Gaias, od roku 1995 združuje budovy múzea moderného umenia, divadla a knižnicu, navrhli je americký architekt nemeckého pôvodu Peter Eisenmann a portugalský architekt Álvaro Siza.
Pútnické