1. Ako je to s cestovnými dokladmi a ich platnosťou?
Nie pre každého je to samozrejmé, ale cestovanie mimo Schengenského priestoru vyžaduje mať pri ceste platný cestovný doklad. V tomto prípade cestovný pas. V Schengenskom priestore postačuje iba občiansky preukaz.
Okrem tzv. „Schengenu“ existujú krajiny, ktoré v tomto priestore „voľného pohybu“ nie sú zoskupené, no napriek tomu pri vstupe alebo tranzite nepotrebujete pas a postačujem občiansky preukaz. Sú to krajiny európskeho priestoru, ktoré nie sú súčasťou Európskej únie ako napríklad Nórsko, Švajčiarsko a Island. Alebo krajiny, ktorú sú v štádiu prístupových rokovaní o vstupe do EÚ. Tam patria štáty Balkánu (Srbsko, Čierna Hora, Albánsko, Kosovo), Severné Macedónsko, Moldavsko a Gruzínsko.
Pri cestách do krajín, kde je nutné vziať si pas sa pri značnej časti krajín vyžaduje minimálna platnosť pasu po odchode z danej krajiny. Niektorým stačia 3 mesiace, ale väčšina, najmä krajín blízkeho východu a arabských krajín požadujú minimálne 6 mesiacov platnosti.
A posledná rada, no nie menej závažná ako tie vyššie je – VŽDY SI PRED CESTOU SKONTROLUJTE PLATNOSŤ CESTOVNÉHO DOKLADU. A ideálne s dostatočnou časovou rezervou, aby ste mali čas si dať doklad vyrobiť nový.

2. Cestovné poistenie
Cestovné poistenie je nevyhnutná výbava pri cestách do zahraničia. Určite nepostačuje argument, že mi stačí európska karta poistenia, ktorá je vydávaná slovenskými zdravotnými poisťovňami (VŠZP, Union, Dôvera). Z mojej skúsenosti a to som bol vo vyspelých krajinách Európskej únie, túto kartu neakceptovali a chceli platbu v hotovosti, kde nemáte istotu, že vám ošetrenie bude vašou poisťovňou aj preplatené.
Ak aj tak inak nedáte, tak si treba pred návštevou lekára v zahraničí odkomunikovať, kde má daná zdravotná poisťovňa zmluvných partnerov. Ideálnejšie riešenie je však zabezpečiť si celoročné poistenie na cesty do zahraničia v prípadne ak cestujete často. Ak nie, odporúčam jednorázové cestovné poistenie podľa potrieb.Ideálne spolu so špecialistom poisťovne alebo predajcu v cestovnej kancelária vybrať ten správny produkt, aby ste boli dostatočne krytý a zároveň neplatili poistné krytie, ktoré na svojej ceste nepotrebujete.
Ešte jedna rada pre klientov, ktorí idú na drahšiu dovolenku, aby si určite pripoistili poistenie storna zájazdu, ktoré vás chráni pred samotnou cestou v prípade, ak by ste zo zdravotných alebo iných dôvodov (bližšie vždy špecifikuje daná poisťovňa) chceli cestu zrušiť a vaše zakúpené služby, ktoré máte zabezpečené vyžadujú storno poplatok za zrušenie vopred dohodnutých služieb.

3. Odletové časy
Pri ceste lietadlom si 24 hodín pred odletom skontrolujte na stránke príslušného letiska vaše odletové časy. Stalo sa už mnohokrát, že zmena času nastala do 24 hodín pred odletom a ku cestujúcemu (pár krát aj mne osobne) sa táto informácia nedostala. Neposkytla mi ho ani cestovná kancelária ani samotná letecká spoločnosť.

4. Registrácia cesty na ministerstve zahraničných vecí
Zaregistrujte svoju cestu na portály ministerstva zahraničných vecí. Viem, že to znie ako banalita, no neraz cestujúcim zachránilo kožu. Samozrejme, že túto registráciu nerobíme pri návšteve Viedne, ale skôr na menej bezpečných cestách, resp. cestách, ktoré trvajú z pravidla viac dní. Bezpečnosti nikdy nie je dosť.
5. Víza
Niektoré krajiny požadujú na vstup na ich územie víza. Niektoré ako napríklad Egypt požaduje iba vstupný poplatok po prílete do krajiny (výnimkou je iba Sinaj, kde ak zostanete na jeho území a nechcete absolvovať žiaden fakultatívny výlet do Izraela, Jordánska alebo na pyramídy, žiadny poplatok nezaplatíte).

Iné je to však už napríklad pri ceste do Ruska, Číny, Iránu alebo do USA. Každá krajina má iné dôvody na vízový styk. Väčšinou sú spoplatnené a treba si víza ísť vybaviť osobne, či už na ambasádu v Bratislave alebo vo Viedni.
Väčšina moderných krajín má však vybavenie víz už v elektronickej podobe a viete si ich vyžiadať z pohodlia domova.
Prajeme šťastnú cestu!
Tipy