Alžírsko - najväčšou krajinou Afriky

Ospravedlňujeme sa ale zájazd už nie je dostupný.

Vyberte si z podobných zájazdov alebo prejdite na vyhľadávanie.

Popis

Buďte prví! Najväčšou krajinou Afriky a Arábie bez davov turistov. Najrozsiahlejší a veľmi kvalitne pripravený program spoznávania najväčšej krajiny Afriky. Množstvo pamiatok UNESCO na jedinej ceste, neuveriteľne rozsiahly zoznam aktivít, slušné hotely, gurmánske zážitky a všetky vstupy do pamiatok.

1. deň:

Odlet na sever Afriky, žiadny časový posun, no ihneď maximálna exotika. “Také francúzske, že by to mohlo byť Francúzsko, ale zároveň tak ohromne cudzie a vzdialené!” Takto popisuje Alžírsko Albert Camus, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru, ktorý sa tu narodil. O Alžírsku rozpráva ako o ideálnej stredozemskej spoločnosti a o Tipase (ktorú navštívime) ako o pohanskom mieste so silnou morálkou, kde ľudia vyznávajú do dnešných dní tradičné hodnoty.
Vitajte v najväčšej krajine Afriky, ktorá je zároveň najrozsiahlejšou arabskou krajinou sveta. Za posledných tridsať rokov ju nenavštívilo veľa turistov, no CK jej čaro dobre pozná a teraz pre vás pripravilo rozsiahly a kvalitný program, s ktorým ho odhalíte aj vy.
Ako po prílete budete smerovať z novučičkého luxusného letiska po šesťprúdovej diaľnici do centra, po ľavej strane hory, po pravej more, ihneď začnete porovnávať s tými najkrajšími mestami Stredomoria ako Neapol, Barcelona, či Bejrút. Pretromfne ich Alžír?... Hotel máme v v najlepšej lokalite mesta v absolútnom centre, v tichej bočnej uličke, no iba tridsať metrov od alžírskej Champs-Élysées - od Avenue Didouch Murad plnej obchodov, kaviarní a reštaurácií. Vymeníme dináre v lepšom kurze, vychutnáme prvú vodnú fajku a alžírsku silnú kávičku. CK vás pozýva na najlepší kebab Alžírska od Sultána. Ide o zapečenú špecialitu, ktorá vyzerá úplne inak než kebab, ale chutí dokonale - geniálny street food. Vyskúšate hneď prvý deň novučičké metro? Dáte sa oholiť skúseným miestnym holičom? Žiadny problém, stanica metra aj odskúšané holičstvo je len kúsok od nášho hotela.

2. deň:

Po raňajkách na najvyššom poschodí hotela s krásnym výhľadom na koloniálnu architektúru začíname dôkladnú prehliadku Alžíru – sedemmilionového hlavného mesta, podľa ktorého dostala názov celá krajina. Prejdeme sa krížom po hlavnej tepne mesta Didouche Mourad, kedysi nazývanej Rue Michelet, až po Larbi Ben M'hidi (známej po starom ako Rue d'Isly). Unikátna rybárska mešita s pôdorysom v tvare kresťanského kríža, najstaršia aj najkrajšia mešita mesta Ketchaoua. Zavítame aj k mešite s najvyšším minaretom sveta a vychutnáme si výhľad na Notre-Dame d'Afrique - katedrálu v neobyzantskom štýle v štvrti Bologhine s kresťanským a židovským cintorínom. Na opačnej strane Stredozemného mora, na rovnako vysokom brale sa týči katedrála Notre-Dame de la Garde - najznámejšia pamiatka Marseille. Ak ste v tomto juhofrancúzskom meste boli, Alžír vám ho možno bude pripomnať. Až na to, že Alžír je ešte krajší a veľkolepejší. Nafotíme si nádhernú budovu pošty Grand Poste, ale aj novú poštu s berberským písmom, ktoré sa popri arabčine a francúzštine až nedávno stalo štátnym jazykom. Táto časť Alžíra vám bude pripomínať tie najkrajšie francúzke veľkomestá, s nádhernými bielymi domami a malebnými kaviarňami z čias francúzskej nadvlády.
Následne sa ponoríme do Qasbah - časti mesta, ktorá je pod patronátom UNESCO. Qasbah je v absolútnom protiklade k uhľadeným francúzskym bielym bulvárom. Už nič nemôže byť odlišnejšie! Dýcha na vás atmosféra ako z filmu Pépé le Moko so skvelým Jeanom Gabinom, ktorý si tu zahral zamilovaného parížskeho gangstra Pépého. Francúzi napadli Alžírsko v roku 1830, išlo o prvú kolonizáciu arabskej krajiny od čias križiackych vojen. A história Alžíra, to je aj vzdor, ktorý tu pocítite... Qasbah - to sú krivoľaké arabské a turecké uličky, ktoré sú vlastne akousi nedobytnou pevnosťou, postavenou pirátmi proti pirátom. Prejdeme umelecké obchodíky, tajné schodiská a zákutia, nakukneme do prekrásnych vchodov s modrými kachličkami, budeme obdivovať umelecké grafity, exotických remeselníkov.... Jednoducho sa v Qasbah prenesieme niekoľko storočí dozadu.
Na záver dňa rozoženieme holuby na Namestí martýrov, prejdeme sa po výstavnej nádhernej promenáde popri mori. Máloktorý Slovák tuší, že pri Stredozemnom mori sa nachádza takéto nádherné mesto, ktorému overturizmus zatiaľ nehrozí.

3. deň:

Vyrazíme objavovať východ krajiny. Po chvíľke sa pred nami ukážu vrchy, kde sa v zime lyžuje, no teplota je tu dnes omnoho vyššia než v Barcelone či Neapole. Zelené vrchy, modré more, obrovské pumpy a vy sa na prvý pohľad cítite ako niekde na juhu Európy, nikdy by ste nepovedali, že sa práve nachádzate v Afrike.
Opustíme diaľnicu a kľukatými cestičkami regiónom olivovníkov, odkiaľ pochádza rodina slávneho futbalistu Zinedina Zidana, mierime do Djemily.
DJEMILA je jednou z najfascinujúcejších rímskych pamiatok našej planéty. Hovorí sa, že pôvab, s akým je originálne usadená v teréne, vo svete nemá obdobu. Naozaj, keď sa pozriete na rozsiahlo mesto pod vami vsadené do hôr, musíte iba súhlasiť. Skutočná nádhera! Mesto vybudované pred 2000 rokmi pre vyslúžilých vojnových veteránov, ktorí sem chodili za ideálnou klímou, príjemnejšou než v samotnom Ríme a za radovánkami. Mesto bolo kresťanské a tak navštívime aj dve baziliky a babtistérium (krstiteľnicu). Ďalej Karakalov oblúk, originál obrovskej Jupiterovej sochy z bieleho mramoru a absolútne unikátnu fontánu. Všetky veľké rímske mestá mali kúpele, ktoré pozostávali z troch častí: Caldárium (teplá časť), Tapidárium (stredne teplá časť) a Frigidárium (studená časť), no tu je navyše ešte časť Solárium, kde sa vojaci slnili so svojimi konkubínami. Amfiteáter mimo múrov mesta má vskutku unikátnu polohu. Naozaj sme tu, uprostred takejto úžasnej pamiatky zapísanej pod patronát UNESCO, úplne sami, bez akýchkoľvek turistov? Minimálne najbližší rok ešte áno...
Socha Odysea a múzeum mozaík z 1. až 4. storočia sú takisto veľkou vzácnosťou. 1700 metrov štvorcových mozaík je naozaj slušnou zbierkou, najmä ak niektoré z nich sú považované za najvýznamnejšie na svete. Poďte hľadať odpvede na otázky, prečo je na niektorých mozaikách ten čudný hákový kríž? Pri legende o Dionýsovi prinesenej z Bakchovho chrámu sa zasa budete červenať a uznáte, že vlastne nie sme až tak liberálnou spoločnosťou. Túto mozaiku nájdete za rohom v miestnosti číslo tri, no ak nemáte dobrého sprievodcu, ani ju neobjavíte… Uvidíte tiež prastaré lekárske inštrumenty, zámky na dvere, šperky... To všetko nás vtiahne do historického života v nádhernej Djemile. A potom už transfer do centra východu - tretieho najväčšieho mesta krajiny Constantine.

4. deň:

Constantine – prekrásne mesto postavené na oboch stranách hlbokého údolia, ktoré spája mnoho mostov. Constantine sa preto prezýva aj mestom mostov. Do roku 1929 tu stál najvyšší most na svete.
Constantine je pomenovaný podľa rímskeho cisára Konštantína veľkého, no mesto bolo pôvodne založené už Feničanmi. Následne ho Rimania pomenovali Cirta (Sirta). Constantine je veľmi kultúrne mesto so štyrmi univerzitami, plné mladých temperamentných ľudí. Určite si tu nájdeme čas na Qasbah, ktorú prejdeme zhora až dole k divadlu krížom-krážom. Keďže tu spíme, máme čas aj na gurmánske špeciality, veď práve odtiaľto pochádza najlepšia kesra (la kesra) - chlieb vyrobený z krupice, ktorý sa pečie priamo pred vami a natiera buď olivovým olejom, alebo na raňajky aj medom.

5. deň:

Odlet 600 km na juh, na Saharu. Pristaneme v Ghardaia (UNESCO). Ide o centrum Ibaditov z 10. storočia, ktoré zostalo dokonale zachované a omráči vás svojou krásou. Dva dni v nádhernej púštnej oáze, kde sa prenesiete do starých časov. Nedozerné pieskové duny stovky kilometrovo všade naokolo a vy uprostred toho v rajskej sýtozelenej záhrade. Orient ako z rozprávky Tisíc a jednej noci. Ženy chodia tradične zahalené v bielom, už malí chlapci v širokánskych tradičných nohaviciach majú na hlavách čiapočky. Viaceré mestečká v údolí sú pod patronátom UNESCO a my máme dosť času na ich objavovanie. Prechádzky starým souqom (trhom), štvorprstová mešita, prastaré hrobky, ale aj CK špecialita - návšteva čarovného mestečka Beni Isguen, ktoré je inak pre turistov neprístupné. Urobíte si tu neuveriteľné fotografie, stretnete ľudí, ktorí nie sú na turistov zvyknutí. Nakúpime Deglet Nour - kráľovské datle, o ktorých sú domáci presvedčení, že sú najlepšie na sveta? Jemné na dotyk, na pohľad proti saharskému slnku takmer priesvitné, úžasnej medovej chute... Tu pochopíte, že nie je datľa ako datľa, tak ako čučo nie je Bordeaux. Ochutnáme beduínsky čaj, ktorý sa tu podáva vždy v troch pohárikoch. Prvý je horký ako smrť, druhý silný ako život a tretí sladký ako láska. Ubytovanie v Residence Oasis.

6. deň:

Posledný raz sa nadýchame vzduchu oázy a následne odletíme 700 km späť do civilizácie, na severozápad. Tlemcen - opäť výhradná špecialita z dielne CK. Mesto, položené na obchodnej a kultúrnej križovatke Transahara Highway a Maghrebskej magistrály, akoby zostalo zaseknuté kdesi v 13. storočí. Náš hotel je v absolútnom centre a tak si tú neuveriteľnú neturistickú atmosféru vychutnáme naplno. V meste, ktoré bolo celé stáročia centrom kresťanstva, si pozrieme mešitu Sidi Bei Hassana, veľkú piatočnú mešitu a ruiny prastarého Mansourah. Dnes tu jednoznačne víťazí islam a mnohí o meste hovoria ako o náboženskom a kultúrnom centre. Kedysi sa tu na trhoch predávalo zlato a otroci zo subsaharskej Afriky, dnes najlepšie koberce krajiny, tradičné výrobky z kože a textilu. Viac sa tu dozvieme o typickej alžírskej hudbe a porozprávame si viac aj o Berberoch. Skúsenejší cestovateia budu z Tlemcenu nadšení!

7. deň:

Presun do druhého najväčšieho mesta Alžírska - do Oránu. Nikdy ste o ňom nepočuli? Pritom ide o jedno z najkrajších miest Stredomoria, ktoré v kráse a komplexnosti vážne konkuruje hlavnému mestu. Ak sa chcete pred jeho návštevou navnadiť, prečítajte si román Mor od Alberta Camusa, ktorého príbeh je situovaný práve sem. Opäť sa cítime tak trochu ako v Paríži a užívame si noblesnú kultúru. Pritom v 9. storočí tu ešte behali levy! Neskôr bolo toto mesto centrom Španielov (Andalúzanov a Kastílcov), ktorí sa pri moci striedali s Otomanskými Turkami. Francúzskej architektúre konkuruje Beyov palác zo 14. storočia a pevnosť sultána Abou Hassana. Určite ochutnajte chorbu - úžasnú polievku s cibuľou a paradajkami v mäsovom vývare. Na stole tu vždy nájdete chlieb, veď Alžírsko bolo kedysi nazývané aj rímska, neskor európska sýpka. Naozaj, všetky tie úžasné druhy chleba a ich kvalita je až zarážajúca. Dajte si aj kuskus - národné jedlo Maghrebu ale aj celého Alžírska. Dáte si ho s jahňacím, alebo s rybami, ako je typické práve pre Orán? Je tu tiež vraj najlepší tajine - jedlo pripravené dusením pod špeciálnou pokrievkou. K tomu všetkému ešte na trhu ako dezert ochutnáme čerstvý turecký med, loukomy, baklavu či chalvu. A super kávičku! V tento deň máme vyčlenený čas aj na neznáme stredomorské pláže, tak si nezabudnite pribaliť plavky! Spoznávanie alžírskej dvojky naplno a všetkými zmyslami.

8. deň:

Videli sme už kopec neuveriteľných vecí, no to ešte stále nie je koniec! Presun do Tipasy (oblasť UNESCO) - prastarého rímskeho mesta situovaného na brehu mora. Rímske vily, amfiteáter, ale aj štadión pre zápasy gladiátorov. Prejdeme sa po Cardo Maximus, kde na priesečníku s Dekumanus maximus nájdeme 2000 rokov staré napájadlo pre kone. Očividne vtedy stavať vedeli! Budeme obdivovať rímske pamiatky doslova na brehu mora, čo istotne ocenia lovci unikátnych záberov. No nenecháme si ujsť ani originálne florálne mozaiky v bazilike, opustené sarkofágy, neznáme chrámy. Nie, nesníva sa vám! Sme v meste pod patronátom UNESCO, a nikde žiadni zahraniční turisti! CK pozná dobre ukryté poklady planéty... Je čas obeda, a keďže sme pri mori, odporúčame rybie špeciality (chobotnice, krevety, čerstvé grilované ryby), ktoré ochutnáme v kvalitnej “CK reštaurácii” v meste Cherchell, kedysi nazývanej Cézarea (podľa Júlia Cézara). Na týchto miestach vidieť okrem rímskeho aj grécky, a hlavne fénický vplyv. Všetko, čo sme doteraz vedeli o Rimanoch, či Kartágu, sa pred našimi zrakmi zrazu skladá ako puzzle...Na koniec si nechávame to najlepšie - pamiatku, ktorú máme v CK z celého Alžírsku najradšej. V hrobke, vyššej než akýkoľvek panelák na Slovensku, je pochovaný mauretánsky kráľ Džuba II a jeho žena Selena, ktorá vzišla z lásky Kleopatry a Marca Antónia. Teraz už naozaj všetko začína do seba zapadať… Hrobka je obrovská, impozantná, a my máme dosť času ju objaviť. Trúfnete si vyjsť na jej vrchol, ako sa to podarilo Ľubošovi Fellnerovi? Návrat do hlavného mesta Alžír, posledné nákupy suvenírov a rozlúčka s novými kamarátmi, ktorí sa vždy na takýchto CK cestách nájdu.

9. deň:

Transfer na letisko a odlet domov, alebo si pridajte

Rýchla správa

Prosím, vyplňte všetky povinné polia.

E-mail je v nesprávnom formáte.

Telefón je v nesprávnom tvare, doporučujeme tvar "+421 9xx xxx xxx".

edovolenky.sk - všetky dovolenky na jednom mieste.
Sme skúsený tím odborníkov,
ktorý tu je pre vás už od roku 2009.

rozšírené vyhľadávanie

nerozhoduje

nerozhoduje

rozšírené vyhľadávanie